4G в Україні — це не майбутнє, це вже теперішний час

В Україні що ні запуск нової технології мобільного зв’язку — то низка проблем. У проблем є два основних кореня — законодавство, яке не має на увазі технологічну нейтральність, і військові, які в нашій країні використовують мережі, в решті Європи відведені під мобільний зв’язок. Хоча ліцензії на 3G-зв’язок були продані більше двох років тому, Україна ще не покрита цим стандартом навіть на половину (покрито більшість міст, але не територія країни). З 4G ситуація не краща — найбільш ласі частоти для технології поки непридатні для використання, в них працює GSM-зв’язок, причому клаптями в різних діапазонах в кожному регіоні. А ті частоти, які регулятор планував виділити операторам в першу чергу, вимагають занадто великих інвестицій. Давайте розберемося, що відбувається з 3G і 4G в Україні.

Згідно чинного законодавства країни, оператори отримують ліцензії на частоти з прив’язкою до технології. Наприклад, зараз в Україні використовується чотири діапазони — 850, 900, 1800 і 2100. При цьому в першому працює CDMA-оператор («Інтертелеком»), другий і третій відведені під GSM і останній — під 3G. У Європі від такої практики відмовилися років вісім назад, і тепер кожен оператор, володіючи своїм шматком частотного спектра, може розгортати в ньому мережі такого покоління, якого вважає за потрібне. Наприклад, якщо у нього є ліцензія на 1800 МГц, він сам вирішує, потрібно йому там розгортати 2G або 4G, або ще щось.

Специфіка радіозв’язку така, що чим «нижче» діапазон частот, тим ширше покриття у базових станцій і менше ємність мережі. Відповідно, 3G в діапазоні 2100 МГц дуже добре підходить для міст, особливо великих з заможним населенням, яке володіє смартфонами, здатним користуватися 3G і тому забезпечує велике навантаження на мережу на невеликій території. Але не дуже добре — для покриття великих малонаселених територій нашої країни на кшталт трас державного значення, маленьких міст, які знаходяться далеко від великих центрів і т.п.

4g LTE в Украине Jprom Vodafone lifecell

Діапазон 2600 МГц, який регулятор вже готовий ліцензувати під 4G, вимагає ще більшої щільності базових станцій, але при цьому ємність мережі буде вище, а значить, ще більше абонентів зможуть скористатися мобільним інтернетом, не забиваючи мережу до відмови. Але за фактом достатня кількість абонентів для цього діапазону може зібратися тільки в центрі великих міст.

Оператори умовно поділять територію країни на кілька зон в залежності від економічної доцільності будівництва мережі — від місць, де є велика кількість абонентів і доцільність висока, до місць, де базові станції не окупляться ніколи.

Перекладено за даними матеріалів сайту ain.ua.